Někteří sportovní nadšenci tvrdí, že pěší turistika se v posledních letech stává „novou jógou“.
Nadšení z pohybu na čerstvém vzduchu, relativně nenáročné výbavy a možností vidět mnoho zajímavých věcí v lidech konečně stoupá. Jde o návrat k tradičním způsobům pohybu a sportovního vyžití, ale v o něco stylovější podobě.
Sportovní móda se dostává do každodenního šatníku a na módní přehlídky.
Do svých kolekcí zakomponovala prvky outdooru také značka Lanvin, která představila vlastní verzi sportovních šortek s bočními kapsami, flísové bundy a tenisek.
Hlavními rysy sportovního outdoorového oblečení však stále zůstávají funkčnost a pohodlí.
Poradíme vám, na co všechno nezapomenout, když se toto léto budete chtít vydat na turistiku.
Zkontrolujte počasí a pojistěte se
Říká se, že nejstabilnějším ročním obdobím z hlediska počasí je podzim. Léto je často nevypočitatelné, a proto je třeba se během něj vydat do přírody s několika pojistkami.
Největším rizikem bývají bouře.
Než se vyberete do hor, ověřte si předpovědi a podle toho si zařiďte i výbavu batohu.
I když déšť nehlásí, pro pocit jistoty si do batohu zabalte také pláštěnku nebo ideální nepromokavé oblečení a obuv.
Základní pravidlo zní: nikdy nemůžete být příliš překvapeni. Při oblečení do hor se soustřeďte v první řadě na jejich funkčnost, nikoli na to, jak vypadají.
Po funkčnosti jsou důležitými vlastnostmi také odolnost a cena. Vzhled následuje až poté.
Vrstvěte
Pravidlem číslo dvě je oblékání se do více vrstev. Pomůže to zejména lidem, kteří jsou na venkovní teplotu citlivější, rychle se potí nebo jim bývá zima.
Jedna vrstva, ať už tenká nebo silná, vede k extrémům – pocení a následnému vyčerpání nebo nepříjemnému pocitu chladu a později nachlazení či angíně. Chcete-li jít s trendy, sáhněte po flanelu.
Působí rebelantsky, ale přitom se hodí do přírody a příjemně hřeje. Bonusem je, že je docela fotogenický.
Spousta vody
Platí to i ve městě či jen na obyčejné procházce. Ale v horách při fyzické námaze jsou zásoby vody ještě nevyhnutelnější.
Zabalte si jí dostatek. Tři či čtyři sklenice vody byste měli vypít ještě předtím, než se vypravíte na pěší turistiku. Vyhněte se však kofeinovým nápojům, které tělo odvodňují.
Během kráčení přírodou byste měli každou hodinu vypít alespoň 250 ml vody. Pijte víc, než si myslíte, že potřebujete. Pokud na vás k tomu ještě „peče“ slunce, na objemu vypité vody přidejte.
Ideální jsou minerální vody. Minerály se z těla pak vyplavují a dehydratace může přerůst v nepříjemný úpal, který jsme již mnozí zažili. Dokáže pořádně zkazit skvělý dojem z pobytu v přírodě.
Letní túry zkraťte
Není žádné hrdinství maximálně se vyčerpat. Je-li příliš horko, plánovanou letní trasu zkraťte.
Celodenní túra je nereální představou, která se může změnit na nepříjemný zážitek s negativním dopadem na zdraví. Pokud vás během dne čeká horké počasí, vyražte brzy a pod sluncem stravte maximálně půl dne.
Oblečte si lehké a vzdušné oblečení, přijímejte spoustu tekutin, nezapomeňte na pokrývku hlavy a ochranný krém před slunečním zářením.