spot_img

ذات صلة

جمع

Nebolí a potkají množství žen. Co jsou cysty a jak vznikají

Otázky, co jsou cysty, proč a jak vznikají, se...

Endometrióza je problémem zejména mladých žen

Endometrióza je onemocnění, které postihuje jen ženy. Nejčastěji jím...

Jak vypěstovat klíčky: Rady, informace a postupy krok za krokem

Léčivé účinky klíčků znali už staří Číňané před pěti...

Jóga, crossfit i silový trénink. Pět online tréninků, které zvládnete i doma

Aby lidé co nejméně pobývali ve velkých skupinách a...

Nebolí a potkají množství žen. Co jsou cysty a jak vznikají

Otázky, co jsou cysty, proč a jak vznikají, se nejpalčivější dotýkají mnoha žen. Nejčastěji ty, které mají nepravidelný menses s velmi silným krvácením či častými bolestmi podbřiší, nebo se snaží otěhotnět.

Cystické změny na vaječnících jsou přitom velmi běžné. Nejvíce postihují právě ženy v plodném věku mezi 20. a 35. rokem, ale nevyhýbají se ani ženám v přechodu.

Cysty mají tendenci většinou pozvolna samy zmizet. Dokud nezpůsobují subjektivní potíže, nevyžadují větší pozornost či léčbu, není třeba je však ani zcela ignorovat.

Jak zjistíme, že nás trápí právě cysta
„Slovo cysta je medicínský výraz, který označuje jakýkoli útvar, který má svou vlastní stěnu a je vyplněn tekutinou. Takový útvar se může nacházet kdekoli v organismu, ať už je to vaječník, ledvina nebo plíce,“ vysvětluje gynekolog Peter Uharček z Gyncentrum Nitra.

Informaci o tom, že máme v organismu takový útvar, nám nejčastěji podá právě gynekolog během pravidelného preventivního vyšetření, kdy je ženské tělo podrobeno důkladnému ultrazvuku.

Signály, které nás mají varovat:
Nepříjemné bolesti a zvětšení břicha
Nepravidelná nebo problematická menstruace
Velmi silné krvácení nebo naopak jeho absence
Bolestivý pohlavní styk
Rozšíření ochlupení, ztmavnutí chloupků, zhrublý hlas
Jaké typy cyst existují?
Je jich několik. Důležité je znát, jak cysta vznikla a jak se projevuje. Na základě těchto údajů přistupují pak i lékaři k léčbě pacientky.

Folikulární cysty
Nejčastěji se vyskytující cysty v ženském organismu jsou folikulární. Tedy ty, které se nacházejí ve vaječnících. Během normálního menstruačního cyklu dozrávají folikuly střídavě jednou na jednom, jednou na druhém vaječníku.

Vždy takto dozrává jen jeden folikul. Ten v rámci jednoho cyklu naroste na 25 až 30 milimetrů, následně uprostřed cyklu (v období ovulace) praskne a uvolní se z něj vajíčko zralé k oplodnění.

„Za určitých okolností však dojde k tomu, (nejčastěji z nějakých hormonálních příčin), že k prasknutí folikulu nedojde, a tudíž ovulace neproběhne. V tomto případě tento folikul, ve skutečnosti již cysta, roste dál. Může dorůst až do velikosti 10 až 12 centimetrů. Je to útvar, jehož stěna je tenká a vyplněná čirou tekutinou. Sama o sobě není pro ženu nebezpečná,“ vysvětluje Uharček.

Retenční cysta
„Druhou nejčastější cystou v organismu je takzvaná retenční cysta. Vzniká ve žlázové tkáni. Žlázy vylučují určitý sekret. Dokud dojde k situaci, že se tento sekret namísto vylučování ven v nějaké oblasti těla hromadí, znovu vytvoří jakýsi útvar. Žlázová tkáň kolem něj vytvoří stěnu cysty.

Jelikož žlázy neustále produkují jim vlastní sekret, který se nemá možnost dostat z těla ven, stále se to hromadí na stejném místě a cysta tím roste a roste,“ objasňuje proces tvorby takových cyst lékař.

Tento typ cysty je běžným jevů nejen na vaječníku. Ve vaječníku se tvoří proto, že obsahuje zárodečné buňky, které jsou schopny se transformovat na jakoukoli buňku, která se za normálních okolností nachází v organismu.

Nejčastěji se vyskytujícím typem takové cysty je dermoidní cysta.

„Tato cysta má silnější stěnu než cysta folikulární. Většinou obsahuje maz, různou tekutinu, ale dokonce jiné tkáně, jako jsou epitelie či zub,“ pokračuje gynekolog.

Endometriózní cysta
Během normálního menstruačního cyklu ženy nastýlka děložní dutiny (endometrium) pod vlivem hormonů narůstá. Na konci cyklu se tato sliznice zase pod vlivem poklesu hormonů destruuje, tedy hroutí a odtéká z těla ven jako menstruační krev.

„Stejným způsobem reagují buňky tohoto endometria iv jiné lokalitě. Pokud je ovšem ložisko například někde ve vaječníku, tam to nemá kde odtéct a tato tekutina se zde opět hromadí delší dobu. Kolem tohoto sekretu se postupem času opět vytvoří jakési pouzdro a vznikne nová cysta. Je vyplněna destruovanými buňkami endometria, v podstatě starou menstruační krví,“ vysvětluje Uharček.

Syndrom polycystických vaječníků
Jedná se o onemocnění, při kterém vaječník neprodukuje hormony v takových hladinách, jak bychom potřebovali, a tedy menstruační cyklus ženy většinou neběží normálním způsobem.

„Změní se také struktura vaječníku. Za normálních okolností obsahuje vaječník několik drobných folikulů ve velikosti od dvou do čtyř milimetrů. U PCOS jsou tyto folikuly větší – až 10 milimetrové,“ objasňuje gynekolog.

Vaječník bývá zvětšen a žena může mít problémy s otěhotněním, neboť u ní většinou nedochází k normální ovulaci. Je větší pravděpodobnost, že z některého z folikulů naroste cysta.

Příznaky PCOS:
Vysoká hladina mužských pohlavních hormonů
Větší míra ochlupení i na mužských partiích
Akné
Obezita
Poruchy menstruačního cyklu. anovulační cykly
Cysty a rizika s nimi spojená
Bez ohledu na to, o jaký typ cysty se jedná, existují v podstatě tři situace, které mohou být pro ženu nebezpečné:

Zánět
„Cysta ve vaječníku může prasknout na velmi nevhodném místě, například blízko nějaké větší cévy, která praskne také a žena začne krvácet. Krvácí do břišní dutiny, a to ji ohrožuje na životě. Může jít o masivní krvácení, a pokud se žena dostane ke zdravotnické pomoci pozdě, může ji to ohrozit,“ vysvětluje lékař.

Druhým mechanismem, který nějakým způsobem ženu ohrožuje, je, když dojde k otočení cysty.

“Nastane-li taková situace, přiškrtí se cévy, které vedou z a do vaječníku a vznikne tam ischemie, tedy nedostatek kyslíku, což může vést až k odumření celého vaječníku. To v konečném důsledku vyvolává výraznou bolestivost. Dojde-li až k odumření vaječníku a včas se nezasáhne, opět to může velmi vážně ohrozit ženino zdraví.“

Pokud se v okolí vaječníku začne hromadit nějaký sekret (hnis), který se postupně slepuje dohromady až se ohraničí, mohou vznikat nepravé, zánětlivé cysty, tedy takzvané pseudocysty nebo tumory.

“Ty mohou být také nebezpečné, pokud jsou v těle delší dobu a hnisu se v nich nashromáždí větší množství. Může to prasknout a obsah cysty se vylije do břišní dutiny, kde může způsobit velmi vážný zánět, který je až život ohrožující,” uzavírá Uharček .

O prasknutí cysty většinou její nositelky vědí. Projevuje se ostrou bolestí vystřelující někdy až do ramen, nevolností či zvracením.

Jak se zbavit cysty
Přesná léčba vždy závisí na diagnóze. Jinak se přistupuje k malým neškodným cystám, které stačí přeléčit hormonální antikoncepcí a jinak k cystám, které jsou bolestivé a větších rozměrů, případně které se dlouhodobě nezmenšují.

V takovém případě lékaři nejčastěji volí operační zákrok. Laparoskopií přes malý řez v pupíku a další dva pomocné řezy v dolní části břicha cysty rozruší a odsají.

Někdy však ani tato metoda nestačí a lékaři musí sáhnout po drastičtějším zásahu do organismu ženy. V případě cyst na vaječnících může dojít k odstranění části i celého vaječníku, což zanechá na ženě následky. Nejčastěji mají takové ženy později problémy s početím.

spot_imgspot_img