spot_img

ذات صلة

جمع

Nebolí a potkají množství žen. Co jsou cysty a jak vznikají

Otázky, co jsou cysty, proč a jak vznikají, se...

Endometrióza je problémem zejména mladých žen

Endometrióza je onemocnění, které postihuje jen ženy. Nejčastěji jím...

Jak vypěstovat klíčky: Rady, informace a postupy krok za krokem

Léčivé účinky klíčků znali už staří Číňané před pěti...

Jóga, crossfit i silový trénink. Pět online tréninků, které zvládnete i doma

Aby lidé co nejméně pobývali ve velkých skupinách a...

Endometrióza je problémem zejména mladých žen

Endometrióza je onemocnění, které postihuje jen ženy. Nejčastěji jím trpí právě v plodném věku, a to mezi dvacátým a třicátým pátým rokem života.

Podle celosvětových statistik s ním bojuje každá desátá žena, což je přibližně 176 milionů žen na světě. Stojí za neplodností i silnými menstruačními křečemi.

Prevence proti tomuto onemocnění zatím neexistuje. Pravidelná preventivní prohlídka jednou ročně však může odhalit tuto diagnózu ještě v jejích začátcích.

Přesnou odpověď na otázku, jak endometrióza vlastně vzniká, současná medicína zatím nemá. Podstatnou roli zde však hraje menstruace.

Na střevě i v plicích
Endometriózou nazýváme stav, kdy se endometrium (stélka děložní dutiny nebo tzv. děložní sliznice) nachází v jiných tkáních mimo děložní dutiny.

Dislokovaná tkáň je přitom schopna funkce a účastní se menstruačním cyklu ženy tak jako normální děložní sliznice. A právě to je problém.

„Endometrióza je onemocnění, které je velmi nepříjemné, symptomy může připomínat maligní onemocnění, ale přitom není maligním onemocněním v pravém slova smyslu. Může se vyskytovat v různých lokalitách. Nejčastěji na vaječnících, v okolí dělohy, ale může se také objevit v plicích, játrech či na střevě,“ vysvětluje gynekolog Peter Uharček z Gyncentrum Nitra.

Výstelka dělohy se tak může objevit i na těchto místech:
na pobřišnici – endometrióza peritoneální
ve vejcovodu nebo na vaječnících – endometrióza ovariální (několikcentimetrové cysty s hnědavým obsahem, tzv. čokoládové cysty)
mezi pochvou a konečníkem – endometrióza rektovaginálního septa (má podobu vazivových uzlíků, které způsobují nepřetržitou bolest)
uvnitř svaloviny dělohy – adenomyóza (zde se často vyskytuje is děložními myomy)
Příznaky napovídají
„Teorií, jak endometrióza vzniká, je více. Každá má něco pro, ale má i něco proti. V konečném důsledku neexistuje zatím žádný konsensus, který by tvrdil: ano, je to takhle,“ pokračuje Uharček.

Tak jako většina onemocnění, i endometrióza má ve zvyku hlásit se o slovo. Stačí pozorně naslouchat svému tělu.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění patří:

bolesti v podbřišku
velmi bolestivá menstruace
bolestivý pohlavní styk
neplodnost
Při adenomyóze se dokonce můžeme setkat s více příznaky současně. Kromě výše zmíněných se také projevuje zvýšeným děložním krvácením či bolestivou a zvětšenou dělohou.

Diagnostika endometriózy a její léčba
Endometriózu lze nejčastěji odhalit při pravidelných preventivních prohlídkách. Pokud patříte k ženám, které tyto přehlídky většinou ignorují, vyhnat ke dveřím gynekologa vás může právě dlouhotrvající bolest v oblasti pánve.

Jedná se o bolest, která se většinou stupňuje a může trvat několik měsíců až let.

K potvrzení diagnózy podezření lékaře nestačí. Proto, pokud se u pacientky vyskytne podezření na toto onemocnění, gynekolog by ji měl poslat do specializovaného zařízení, kde pacientce provedou invazivní vyšetření.

„Nejdříve se provede diagnostická laparoskopie a vzhledem k tomu, jak jsou ložiska rozložena, jaké orgány a jak moc jsou postižena, se zvolí nejvhodnější způsob jejich odstranění. Dokud nemáme jistotu, že umíme vyjmout všechna viditelná ložiska, raději neoperujeme, ale nasadíme hormonální léčbu,“ vysvětluje lékař.

Největší úspěšnosti hormonální léčbou lze dosáhnout u ložisek peritoneálních.

Příznaky endometriózy však může pomoci zmírnit také změna stravovacích návyků, tedy například snížená konzumace nevhodných potravin, polotovarů, alkoholu či cukru.

Užitečné je začlenit do jídelníčku i potraviny s protizánětlivým účinkem, jako jsou zázvor, celer či řepa. Neuškodí ani pohyb, hluboké břišní dýchání a hlavně dostatečný odpočinek.

U rozsáhlých či nepříznivě uložených ložisek „domácí“ léčba ani laparoskopie již nestačí, tehdy přichází na řadu operace s řezem na břiše.

Za radikální výkon se považuje odstranění dělohy, vejcovodů a vaječníků a všech viditelných ložisek endometriózy. Tento úkon se provádí při závažných formách endometriózy au žen, které již neplánují otěhotnět.

Nejlepším lékem je těhotenství
Otěhotnění můžeme podle gynekologa považovat za přirozenou hormonální léčbu endometriózy.

„Během těhotenství dochází k zastavení ovulace na vaječnících, a tudíž nedochází každý měsíc k cyklickým hormonálním změnám a díky vysoké hladině progesteronu, který produkuje hlavně placenta, se ložiska endometriózy ve většině případů výrazně zmenšují,“ říká gynekolog.

Těhotenství jako takové je tedy výbornou léčbou endometriózy. Problémem však je, že ženy, které endometriózou trpí, mají většinou i problém otěhotnět.

Neplodnost a endometrióza
Jednou z hlavních příčin neplodnosti při této diagnóze jsou rozsáhlé srůsty v malé pánvi.

Ty zabraňují uvolnění vajíčka z vaječníku či mohou dokonce uzavřít vejcovod a vajíčko se tak nemá jak dostat do děložní dutiny – to může způsobit i mimoděložní těhotenství.

Cílenou a včasnou léčbou však lze takto způsobenou sterilitu odstranit. Doporučuje se absolvovat laparoskopii, při které se diagnóza potvrdí, a pokud je to možné, její ložiska se rovnou odstraní.

Následně se po takovém zákroku doporučuje ještě doplňková hormonální léčba. Ta sice zabrání opětovnému rozvoji onemocnění, ale žena při ní neotěhotní. Proto se po odstranění ložisek v současnosti doporučuje co nejdříve využít některou z metod asistované reprodukce.

Patří sem:

  • intrauterinní inseminace, tzn. IUI (ambulantní výkon bez nutnosti narkózy, při kterém se mužův ejakulát tenkým a ohebným katétrem vstříkne rovnou do dělohy ženy)
  • in vitro fertilization, ve zkratce IVF (mimotělové oplodnění – tato metoda se používá, když selžou opakované inseminace nebo má žena poškozené vejcovody či partnerovy spermie nedosahují požadovanou kvalitu pro přirozené oplodnění)

Endometrióza se i po prodělané léčbě může objevit velmi rychle znovu, proto nemá význam dlouho čekat na spontánní otěhotnění.

Podobně jako těhotenství na ložiska endometriózy působí i hormonální antikoncepce. Užívání hormonální antikoncepce způsobuje sníženou stimulaci ložisek endometriózy.

Rovněž v těle snižuje produkci enzymů, které jsou zodpovědné za vnímání bolesti. Hormonální antikoncepcí tedy můžeme dosáhnout zmenšení ložisek v malé pánvi a tím i pomoci odstranit bolestivost, která provází menstruaci či pohlavní styk.

spot_imgspot_img