spot_img

ذات صلة

جمع

Nebolí a potkají množství žen. Co jsou cysty a jak vznikají

Otázky, co jsou cysty, proč a jak vznikají, se...

Endometrióza je problémem zejména mladých žen

Endometrióza je onemocnění, které postihuje jen ženy. Nejčastěji jím...

Jak vypěstovat klíčky: Rady, informace a postupy krok za krokem

Léčivé účinky klíčků znali už staří Číňané před pěti...

Jóga, crossfit i silový trénink. Pět online tréninků, které zvládnete i doma

Aby lidé co nejméně pobývali ve velkých skupinách a...

Zavřete oči, do módy se vracejí nejošklivější tenisky všech dob

Několik věcí se jim nedá upřít. Například to, že jsou nesmírně pohodlné. Faktem je i to, že v nich mládí strávila celá generace lidí narozených v sedmdesátých a osmdesátých letech. V jejich prospěch hraje také skutečnost, že Steve Jobs se jich nevzdal nikdy.

I tak mnoho lidí převrací oči při pomyšlení, že trend „dad sneakers“, tedy tenisky po tátovi, se vrací do módy.

Hrubé, neforemné a pro mnohé i neuvěřitelně ošklivé boty však uvádějí dokonce i značky jako Dior či Chanel. Nic se nedá dělat, boty z devadesátých let jsou zpátky.

Kde se ty ošklivé boty vzali?
Sneakers jsou ve své základní podstatě sportovní obuv. Zatímco v padesátých a šedesátých letech minulého století byly tenisky jednoduché boty s plochou podrážkou, sedmdesátá léta a větší zájem o sport přinesl změny v jejich vývoji a tvorbě.

Tenisky se stále více přizpůsobovaly potřebám konkrétních sportů a vznikaly speciální modely pro běh či basketbal.

Koncem osmdesátých let byl již vývoj atletické obuvi masový a sportovní boty se stále intenzivněji prosazovaly i v běžné módě. Především jako součást módy pro mladé lidi.

Rozvíjející se reklama a marketing navíc vyvolaly obrovský nárůst značek. Rozsáhlá analýza ukazuje, že na americkém trhu se v roce 1970 prodávalo jen 5 typů sportovních bot, v roce 1988 to už bylo 285 a v roce 2012 dokonce 3371.

Koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let se velmi přesně vymezil trend sneakers tenisek, které již nebyly určeny pro sport samotný, ale pro běžné, každodenní nošení.

Trendem se staly zejména vysoké tenisky s robustními podrážkami a trh ovládala značka Nike. Ta ve spolupráci s basketbalistou Michaelem Jordanem uvedla nezapomenutelnou kolekci Air Jordan.

Před pár měsíci však velké sportovní značky ohlásily opětovný návrat k designu před dvaceti lety a na trh se tak dostaly Nike Air Max 97.

Nejde o velké překvapení, design osmdesátých i devadesátých let se v módním průmyslu objevuje už nějakou dobu.

Stejně výrazně do ní proniká také trend athleisure, tedy povýšení pohodlného a sportovního oblečení jako tepláky a legíny na běžnou součást casual oblečení.

Pro mnohé lidi navíc tyto tenisky působí zábavně a jde o jakousi módní estetiku ošklivosti.

Navíc dad sneakers se podle módní etikety nemusí nosit jen ke kalhotám. V ženské módě naopak nejvíc vyniknou jako přízemní kontrast k jemným šifonovým či krajkovým šatům a rozbíjejí nudné a strohé tmavé outfity. Zejména však záměrně šokují svojí nepatřičností.

spot_imgspot_img