spot_img

ذات صلة

جمع

Nebolí a potkají množství žen. Co jsou cysty a jak vznikají

Otázky, co jsou cysty, proč a jak vznikají, se...

Endometrióza je problémem zejména mladých žen

Endometrióza je onemocnění, které postihuje jen ženy. Nejčastěji jím...

Jak vypěstovat klíčky: Rady, informace a postupy krok za krokem

Léčivé účinky klíčků znali už staří Číňané před pěti...

Jóga, crossfit i silový trénink. Pět online tréninků, které zvládnete i doma

Aby lidé co nejméně pobývali ve velkých skupinách a...

Japonští vědci vyvíjejí UV LED světlo produkující vitamín D

Vitamin D je v rámci přetrvávající pandemie skloňován v různých kruzích. Stabilní místo v seznamu látek podporujících naše zdraví však měl dávno předtím. Ne každý ho ale dokáže načerpat v potřebných dávkách. Změnit to má nový druh osvětlení, na kterém momentálně pracují japonští vědci.

Domácí „slunce“ se zdravou dávkou UV záření
Ne každý má přístup k dostatku slunečního světla, jehož UV záření je hlavním zdrojem vitamínu D. Druhým extrémem je nadbytek UV záření, který může mít na zdraví člověka nepříznivý vliv. Právě pro lidi z těchto skupin začali vědci z Nagojské univerzity vyvíjet speciální typ interiérového LED osvětlení. To má sloužit jako domácí náhrada slunce schopná produkovat optimální dávky UV záření a tím i vitamínu D.

Osvětlení má pomoci zlepšovat zdravotní stav
Tím, že osvětlení dokáže produkovat optimální dávky UV záření, jeho použití bude mít příznivý vliv na zdravotní stav obyvatel. Vitamin D doplňovaný formou UV záření brání snižování hustoty kostí, pomáhá zpomalit úbytek svalové hmoty a také přispívá ke zdravější pokožce, což potvrdily první testy. Kůže, která byla opakovaně vystavena světlu z tohoto LED vynálezu, totiž nezaznamenala žádné poškození.

Světlo je přenosné, vhodné do všech interiérů
Vědci při vývoji světla nemysleli jen na jeho léčivé stránky. Do hry vstoupilo i jeho praktické využití, které se pojí s nízkou hmotností, vysokým výkonem a flexibilitou při používání zařízení. Osvětlení bylo totiž navrženo tak, aby mohlo být nainstalováno do jakýchkoli místností od bytů a rodinných domů po kanceláře či prodejny. Navíc, první prototypy se vyrábějí jako přenosné, což ještě více zvyšuje využitelnost daného modelu.

Kdy bude UV LED světlo z dílny Nagojské univerzity na trhu, to je zatím sporné. Vědci musí provést další série testů, které mají potvrdit neškodnost nového osvětlení. Potom bude muset projít dalšími procesy, které umožní produktu vstoupit na trh. Letos se už UV LED světlo produkující vitamín D do našich domácností zřejmě nedostane.

spot_imgspot_img