spot_img

ذات صلة

جمع

Nebolí a potkají množství žen. Co jsou cysty a jak vznikají

Otázky, co jsou cysty, proč a jak vznikají, se...

Endometrióza je problémem zejména mladých žen

Endometrióza je onemocnění, které postihuje jen ženy. Nejčastěji jím...

Jak vypěstovat klíčky: Rady, informace a postupy krok za krokem

Léčivé účinky klíčků znali už staří Číňané před pěti...

Jóga, crossfit i silový trénink. Pět online tréninků, které zvládnete i doma

Aby lidé co nejméně pobývali ve velkých skupinách a...

Příběh smělého farmáře – půdu nechce prodat, farmáři uprostřed letiště

Výstavba letišť ve světě připravila o půdu tisíce zemědělců. Jinak tomu nebylo ani v případě projektu Narita International Airport v Tokiu. To vybudovali navzdory odporu majitelů pozemků, na kterých letiště stojí. Projekt však stále není zrealizován podle plánů. Jeden z farmářů totiž vytrvale odolává a své pozemky odmítá prodat.

Spor o pozemky se táhne více než 50 let
Spory místních farmářů s japonskou vládou začaly již v 60. letech 20. století. Vláda totiž v roce 1966 navrhla projekt výstavby zmíněného letiště. Realizace však okamžitě narazila na překážky v podobě odkoupení pozemků. Po 12 letech se místo tří plánovaných drah podařilo vybudovat jen jednu. Vedle toho probíhaly spory o další pozemky, které po více než 20 letech vyústily v otevření druhé dráhy. Ta třetí je stále v nedohlednu. Její výstavbu brzdí Takao Shito, který se své půdy rovnou uprostřed letiště nehodlá vzdát.

Majitel pozemku farmáři uprostřed letiště
70-letého farmáře spojuje s pozemkem uprostřed letiště silné pouto. Hospodařit na něm začal už jako mladý chlapec se svým otcem. Ten vedl spory o jeho prodeji jako první. Na rozdíl od majitelů okolních parcel ale nepolevil. V jeho stopách pokračuje i syn Takao. Letiště tak bylo zřízeno pouze na pozemcích obklopujících farmu, která stojí rovnou uprostřed velkého dopravního komplexu. Podle jeho vlastních slov není přítomnost letiště překážkou k tomu, aby vypěstoval zdravou a neškodnou zeleninu, což potvrzují i ​​mnohé testy.

Nepomohly soudní spory ani vysoké nabídky
Japonská vláda ve snaze získat poslední parcely, které potřebuje k dokončení projektu podle jeho původního návrhu, zkusila téměř všechno. Zmíněnému majiteli mimo jiné nabízela 1,7 milionu. USD, což je více než předpokládaná tržní hodnota daného pozemku. Vysoká částka ale vůbec nezabrala. Nepomohly ani jiné formy nátlaku. Majitel v tom má naprosto jasno. Farma není jen dědictvím po otci, ale také jeho domovem. Navíc plodinami z ní zásobuje cca 400 lidí ve městě.

Farmář si svojí odvahou a bojovností získal více podporovatelů, a to nejen z řad odběratelů jeho zeleniny. Ve skupině příznivců jsou také lidé, kteří se nebáli vstoupit s vládou do ringu i prostřednictvím soudních sporů. Mnozí z nich dokonce hovoří io demontáži celého letiště a následném vrácení pozemků do soukromého vlastnictví.

spot_imgspot_img